MTM-GMBH.PL

Blog remontowo-budowlany

Jak zadbać o ogród zimą?

O rośliny trzeba dbać nie tylko w gorącym okresie: również w zimnym okresie trzeba chronić ogród, aby przetrwał zimę i aby wszystko zakwitło na wiosnę.

Wierzcie lub nie, ale ta pora roku jest najtrudniejsza dla waszych roślin, ponieważ muszą one spełniać określoną funkcję: pozostać w stanie wegetatywnym, aby odrodzić się w następnym sezonie. Dlatego w miesiącach jesiennych konieczne jest podjęcie pewnych działań, aby rośliny był przygotowane na zimno i mogły przetrwać niskie temperatury. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak dbać o ogród w zimnych porach roku.

Szklarnie

Jedną z porad dotyczących pielęgnacji ogrodu w niskich temperaturach jest stosowanie szklarni w celu ochrony najdelikatniejszych roślin wrażliwych na niskie temperatury.

Okrywanie roślin

Innym sposobem na ochronę ogrodu przed zimnem jest zastosowanie niezawodnej metody: przykrycie najbardziej delikatnych roślin i kwiatów plandeką lub folią, aby zapobiec ich uszkodzeniu przez śnieg lub wiatr. Jeśli masz młode drzewa lub takie, które mają cienką korę, możesz owinąć ich pnie kartonem, kocem lub tkaniną, aby zapobiec ich pękaniu pod wpływem zmian temperatury. Możesz również użyć plastiku do pokrycia drzew i roślin, unikaj tylko czarnego plastiku, który odbija promienie słoneczne. Poznaj więcej sprawdzonych metod zabezpieczenia roślin na zimę: https://infobydgoszcz.pl

Grupowanie i przenoszenie roślin

Kolejną wskazówką dotyczącą pielęgnacji ogrodu w chłodne dni jest grupowanie roślin, ponieważ pomaga to stworzyć mikroklimat o odpowiedniej wilgotności i temperaturze. Umieszczenie ich blisko ściany pomaga również stworzyć warstwę ochronną przed zimnem. Innym zaleceniem jest unikanie roślin będących w bezpośrednim kontakcie z ziemią, więc można je umieścić na drewnianej desce lub na plastiku lub, jeśli to możliwe, na półkach i regałach.

Pielęgnacja trawnika

Podobnie jak w przypadku roślin, o trawnik również należy zadbać w chłodne dni. Dlatego jedną z porad jest oczyszczenie powierzchni z liści i resztek przed koszeniem. Nie należy kosić go zbyt nisko, aby go nie osłabić i chronić korzenie.

Zwilżenie gleby

Kolejną wskazówką jest nawilżanie gleby wokół roślin, co pozwoli utrzymać ciepło, chronić korzenie i ogrzać powietrze w pobliżu gleby. W ten sposób można zapobiec przemarzaniu korzeni roślin. W tym celu zaleca się trzymanie delikatniejszych roślin w doniczkach, aby w razie spadku temperatury można je było przenieść w osłonięte miejsce.

Nawóz i kompost

Jesienią można zastosować nawóz z dużą zawartością potasu, aby wzmocnić rośliny i sprawić, by lepiej znosiły niskie temperatury w okresie zimowym. Z drugiej strony, kompost jest naturalnym nawozem, który działa jak izolator termiczny przed ekstremalnymi temperaturami, a także zapewnia żyzność gleby. Dlatego zaleca się pokrycie gleby warstwą 5-7 cm tego związku organicznego.