MTM-GMBH.PL

Blog remontowo-budowlany

Czym właściwie są wiązary dachowe z drewna?

Wewnętrzna konstrukcja dachu, choć niewidoczna na pierwszy rzut oka, składa się z szeregu połączonych ze sobą elementów ukrytych pod poszyciem. To ona zamyka budynek i decyduje o jego bezpieczeństwie, ponieważ rozkłada obciążenia dachu oraz opiera się działaniu wiatru i opadom śniegu. Aby powstał dach potrzebne są wiązary dachowe, które — jako elementy prefabrykowane — różnią się od tradycyjnej więźby dachowej, jednak posiadają wiele istotnych zalet.

Wiązary dachowe, czyli prefabrykowane elementy solidnego dachu

Dawnej, aby powstał budynek, niezbędne było przygotowanie odpowiednio wysuszonego drewna, którego następnie używał zawodowy cieśla do budowy podstawowych elementów konstrukcyjnych dachu, jakim jest tradycyjna więźba dachowa. Wówczas każdy element dachu budowane były na miejscu „na żywo”, co nie tylko pochłaniało wiele czasu, ale i pieniędzy. Obecnie wraz z rozwojem nowych technologie do budowy dachów coraz częściej stosuje się wiązary dachowe. Są to prefabrykowane, czyli gotowe elementy dachu, które przygotowywane są w fabryce i łączone w większe podzespoły konstrukcyjne. W takiej gotowej formie są następnie przewożone na plac budowy, gdzie wystarczy zmontować ze sobą kilka z nich, aby można było zbudować konstrukcję dachu nawet w trzy dni.

Wiązary dachowe powstają z wysokiej jakości drewna suszonego z wykorzystaniem najnowszych technologii, dzięki czemu są odporne na działanie wilgoci i insektów, a także nie wymagają specjalnego impregnowania jak w przypadku więźby tradycyjnej. Co więcej, w ten sposób otrzymane elementy prefabrykowane dachu są niezwykle wytrzymałe i odporne na obciążenia i czynniki zewnętrzne, a ich łącznie są bardzo precyzyjne.

Wiązary dachowe prefabrykowane — doskonała alternatywa tradycyjnej więźby dachowej

Wszystkie elementy prefabrykowane dachu produkowane są za pomocą nowoczesnych maszyn pod okiem specjalistów z doświadczaniem i odpowiednimi kwalifikacjami, dzięki czemu są one wykonane w sposób bardzo precyzyjny. Wiązary dachowe są niezwykle wytrzymałe na obciążenia, cechuje je wysoka bezawaryjności i trwałość na lata. Jako gotowe elementy konstrukcji dachu zdecydowanie skracają czas potrzebny na jego budowę, a ich zakup i montaż jest o wiele tańszą inwestycją niż w przypadku więźby tradycyjnej. Co więcej, można montować je także zimą, dlatego warunki pogodowe nie wywołują niechcianych opóźnień w budowie. Dlatego też wiązary dachowe coraz częściej wykorzystuje się do budowy domów jednorodzinnych i użytkowych zarówno drewnianych, jak i murowanych, zwłaszcza gdy ich właścicielom zależy na ograniczeniu kosztów inwestycji oraz szybszym czasie realizacji.