MTM-GMBH.PL

Blog remontowo-budowlany

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Aromatyczny ogródek ziołowy na Twojej posesji to wspaniały sposób na powitanie wszystkich gości w Twoim domu. Zapach i aromat ziół, sprawiają, że otoczenie, w którym je hodujesz, zmienia się diametralnie, stając się przyjemnym i świeżym obszarem o bardzo ekscytującym i apetycznym zapachu.

Ponadto, ogrody ziołowe są łatwe w uprawie i utrzymaniu, więc są idealne do posiadania w każdej części ogrodu. Wśród korzyści, które znajdziesz, jeśli zasadzisz swoje własne aromatyczne zioła są oszczędności, unikanie wszelkich obaw o pestycydy i są one doskonałym sposobem, aby zainteresować dzieci ogrodnictwem.

Zioła można uprawiać w doniczkach na parapetach i w doniczkach w ogrodzie, ale w pierwszym przypadku warto zacząć od małych roślin, zamiast wysiewać nasiona i zaczynać od zera. Dzięki temu uzyskasz szybsze rezultaty.

Wybierz rodzaje ziół, które już regularnie używasz w swojej kuchni

Ogrodnictwo to hobby przyjemne i pożyteczne, a bazylia to ulubiona aromatyczna roślina wielu osób, stosowana w daniach z makaronu, zupach i sałatkach. Bardzo dobrze rośnie w donicach i doniczkach, potrzebuje jedynie słonecznego miejsca i dobrego podlewania. Inne zioła, które dobrze rosną w doniczkach i doniczkach to pietruszka i tymianek.

Donice i sadzarki mogą być dobrym rozwiązaniem do sadzenia ziół, jeśli nie masz ogrodu. Możesz zrobić własne donice z pudełka po winie, lub starego metalowego wiadra.

Najpierw należy wywiercić otwory w dnie doniczki dla dobrego drenażu, wypełnić je kompostem, a następnie wykopać dołki, które powinny być około dwa razy większe od sadzonek i ponownie wypełnić je kompostem.

Oprócz ziół, które już wymieniliśmy, można posadzić inne, takie jak rozmaryn, koper, szałwia, kolendra czy oregano. Wiele z tych ziół to rośliny śródziemnomorskie, które potrzebują ciepła i wilgotnej, dobrze nawodnionej gleby, dlatego najlepiej wybrać słoneczne miejsce i regularnie je podlewać.

Zioła w ogrodzie

Jeśli z drugiej strony masz ogród, który jest bardziej zacieniony, wybierz aromatyczne rośliny, takie jak pietruszka, kolendra i szczypiorek, które są bardziej tolerancyjne na cień. Mięta to kolejne popularne i łatwe w uprawie aromatyczne zioło. Możesz też poszukać bardziej egzotycznych odmian, takich jak majeranek, fioletowa szałwia czy fioletowa bazylia.

Warto regularnie zbierać liście ziół, aby zachęcić do nowego wzrostu. Aby zapewnić im uporządkowany i gęsty wzrost, usuń końcówki lub nadmiar liści, aby nie rosły w górę, lecz były dobrze zbitymi roślinami, dzięki czemu uzyskasz znacznie intensywniejszy i lepszy smak.