MTM-GMBH.PL

Blog remontowo-budowlany

7 najlepszych roślin pnących

Oprócz ich piękna, jedną z zalet roślin pnących lub winorośli jest to, że dzięki swojemu kształtowi i wzrostowi dekorują ściany, ogrody i tarasy w domu, zapewniając prywatność. Niezależnie od tego, czy są to rośliny pełne czy częściowe, zapewniają cień i prywatność, ponieważ mogą pokryć prawie każdy rodzaj powierzchni przy minimalnej pielęgnacji. Poniżej dzielimy się 7 roślinami pnącymi.

Bluszcz

Jedną z najpopularniejszych roślin zapewniających prywatność w domu jest bluszcz, jedno z najczęściej spotykanych pnączy w ogrodach i na tarasach ze względu na swój kolor i łatwość pielęgnacji. Rośliny te rosną zwykle od 10 do 20 centymetrów rocznie, najlepiej w cieniu.

Potus

Inną z najpopularniejszych roślin służących prywatności jest potus, bardzo uniwersalne pnącze, które można umieścić w donicach, meblach lub na ścianach, tak aby jego liście tworzyły „efekt kaskady”. Jego gleba powinna pozostać wilgotna, dzięki czemu roślina oczyszcza powietrze.

Blsuzcz szwedzki

Plectranthus australis, lepiej znany jako bluszcz szwedzkie, jest rośliną pnącą szeroko stosowaną w dekoracji, ponieważ istnieją odmiany, które są idealne do wnętrz i na zewnątrz. Jeśli mowa o wnętrzu to roślina idealnie pasuje do stylu boho, o którym przeczytasz tutaj. Najlepiej umieścić tę roślinę w cieniu i podlewać dwa razy w tygodniu, aby zachować jej liście w dobrym stanie.

Figowiec pnący

Fihowiec pnączy to pnącze, które idealnie nadaje się do uprawy na zewnątrz, ponieważ jest rośliną bardzo odporną. Do obfitego wzrostu potrzebuje jedynie miejsca o odpowiednim oświetleniu i temperaturze pokojowej, a także wilgoci w liściach i glebie.

Bugenwilla

Bugenwilla jest jedną z najpiękniejszych roślin do dekoracji ogrodów i tarasów, jednak wymaga ciągłego przycinania, aby rosła zdrowo. Jedną z zalet jest to, że dostosowuje się do każdego rodzaju klimatu i może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości.

Onicera

Znana również jako wiciokrzew, onicera ma wiele odmian, zarówno pnących jak i krzaczastych. Kwitnąc wiosną i latem, te rośliny pnące potrzebują dużo pośredniego światła słonecznego, więc zaleca się umieszczenie rośliny w częściowym cieniu.

Jaśmin

Jedną z najpiękniejszych roślin na tarasy i do ogrodów jest jaśmin, dzięki swoim kwiatom, które rosną od maja do września. Ważne jest, aby latem podlewać roślinę co dwa dni, aby jej kwiaty nie wyblakły, choć zimą wystarczy raz w tygodniu.