MTM-GMBH.PL

Blog remontowo-budowlany

Jak urządzić salon w małym mieszkaniu?

Salon jest najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu. To właśnie w nim odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną i przyjmujemy gości. Duża część Polaków posiada niewielkie mieszkania, w których salon jest pomieszczeniem o powierzchni nie większej jak 20 m2. Zawsze przy aranżacji takiego niewielkiego salonu powstaje dylemat, co zrobić by taki pokój wyglądał estetycznie i jednocześnie był funkcjonalny.

Remont z rozmachem

Jak rozplanować niewielki salon?

Jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiego salonu musimy być przygotowani na pewne kompromisy. Z całą pewnością nie zmieści się tu kominek, duża kanapa, fotele i długi ciąg mebli. Swoje wybory w sklepach z meblami trzeba będzie więc dostosować do możliwości jakie daje przestrzeń. Zanim zabierzemy się do urządzania salonu powinniśmy określić swój budżet oraz oczekiwania. Warto przejrzeć inspirujące strony w Internecie i zdecydować w jakim stylu chcemy urządzić nasz salon. Możliwości jest naprawdę dużo. Może to być wnętrze klasyczne, w stylu skandynawskim, industrialnym czy rustykalnym. Kolejne ważne decyzje jakie trzeba będzie podjąć to wybór podłogi, rodzaj sufitu, pokrycie ścian oraz oświetlenia. Należy także zastanowić się jakie będą dekoracje okienne. Gdy miejsca jest bardzo mało warto wybrać rolety albo żaluzje. Z kolei gdy dostępna przestrzeń pozwala na swobodne rozwieszenie zasłon można dobrać do nich także długie firany.

Praktyczna strona salonu

O tym, czy nasz mały salon będzie praktyczny zdecydują głównie meble. Z całą pewnością potrzebna będzie kanapa, obok której ustawimy mały stolik kawowy. W salonie przynależącym do małego mieszkania warto także ustawić stół, który przyda się przy okazji podejmowania gości ale także i na co dzień, chociażby po to, żeby popracować na laptopie. Jeśli chodzi o wygodne meble do salonu to warto postawić na meble modułowe, które można łatwo przystosować do każdej powierzchni. W ramach takich mebli wybierzemy szafki pod sprzęt RTV, witryny oraz inne szafki, które posłużą do przechowywania przedmiotów. Oprócz głównego ciągu mebli okalającego telewizor warto postawić także pojedyncze meble takie jak komoda, czy przeszklona szafka na naczynia stołowe. Jeśli domownicy lubią czytać książki to można wybrać także niewielką witrynę, która ochroni je od kurzu.

Jak udekorować salon?

Ostateczny wygląd i klimat salonu będą zależały od dekoracji okiennych, rodzaju dywanu i dodatków zastosowanych we wnętrzu. Można postawić na oryginalne poduszki i kupić je w komplecie z pasującymi bieżnikami na stół. Ściany pięknie ozdobi galeria zdjęć oraz plakatów. Dla estetyki i wygody warto także zawiesić na ścianie duży zegar. By uzyskać ciepły, domowy klimat należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, nie tylko górne ale także ścienne. Wedle upodobań można także udekorować pokój roślinami doniczkowymi albo innymi kompozycjami kwiatowymi.