Jak szukać dodatkowej pracy?
Dodatkowe źródło dochodu to coś, co przydałoby się zapewne większości z nas. Czasem mamy dług do spłacenia, czasami zapraszają nas na wesela a czasami po prostu chcemy kupić sobie coś fajnego, ładnego – coś, o czym od dłuższego czasu myślimy. Jeżeli na etacie zarabiamy wystarczająco dużo, rzadko podejmujemy dodatkową pracę. Taka opcja jest opcją bardziej dorywczą, bo nie zawsze będziemy mieć możliwość każdorazowego pracowania po godzinach. Jak więc znaleźć pracę dodatkową, by nie była zbytnim obciążeniem dla naszego codziennego funkcjonowania?
Jasny cel
Myśląc o pracy dodatkowej, warto jest postawić sobie cel, do którego, przy odrobinie wysiłku, możemy dotrzeć z zarobionymi dodatkowo pieniędzmi. Cel chęci podjęcia przez nas dodatkowej „fuchy” powinien zawierać jasną i konkretną odpowiedź na kluczowe pytanie: Na co potrzebne są mi dodatkowe pieniądze?
Poświęcenie życia prywatnego, rodzinnego czy osobistego dla dodatkowych pieniędzy tylko po to, żeby je mieć na „czarną godzinę”, bez żadnego planu, precyzującego nasze wydatki, zwyczajnie nie ma sensu. Takie działanie prowadzi do wypalenia zawodowego, ponieważ pieniądze nie lubią chaosu. Z resztą, nie tylko one…
Zanim podejmiesz dodatkową pracę, zastanów się, na co potrzebne są ci dodatkowe środki. Rozważ możliwość oszczędzania z tego, co aktualnie masz do swojej dyspozycji. Wówczas, działając z pewnym, jasno określonym planem, ile, na co i jak chcesz zarobić, pracując po godzinach, będzie ci po prostu łatwiej.
Wykorzystanie atutów
Często wykonujemy pracę, która nam nie odpowiada z różnych przyczyn ale jest stabilna i tym samym zabezpiecza nasz domowy budżet. Jeżeli podejmujesz decyzję o dodatkowym źródle dochodu, postaw przede wszystkim na swoje atuty. Takim atutem może być przykładowo umiejętność pisania, komunikatywność, pasja fotograficzna, umiejętność jazdy samochodem, zamiłowanie do komputerów, internetu czy chociażby księgowości. Każdy z nas jest w czymś dobry. Czas to dostrzec i wykorzystać. Na pewno się opłaci, choć może nie od razu.
Warto także przy temacie podejmowania pracy dodatkowej dać sobie czas na przebicie się do świadomości potencjalnych zleceniodawców, którzy za naszą pracę, płacić nam będą pieniądze. Jeżeli nie doceniasz działania tzw poczty pantoflowej to spory błąd, bo im więcej osób wie w czym jesteś dobry, tym więcej zareklamuje twoje usługi innym! Dawaj ogłoszenia w internecie, że szukasz dodatkowej pracy, mów wszystkim znajomym, aplikuj na oferty pracy dodatkowej lub w niepełnym wymiarze godzin, bo takie też się pojawiają cały czas.
Praca zdalna
Aktualnie coraz więcej zadań zawodowych, możemy wykonywać zdalnie, za pomocą dostępu do internetu. Praca zdalna, może być świetnym pomysłem na dodatkowe źródło dochodu. Po godzinach, możesz pracować w domu, niekoniecznie przy komputerze. Jeżeli znasz się na krawiectwie, gotowaniu czy pieczeniu, takie zlecenia możesz realizować w zaciszu własnego domu. Wszak praca zdalna to nie tylko działalność internetowa, choć przez internet zdominowana.
Podział pracy dodatkowej
Ważnym pojęciem jest określenie nie tylko własnych możliwości, czasu, który możemy przeznaczyć na dodatkową pracę zarobkową ale też musimy odnaleźć się w pewnym, nazwijmy to, podziale pracy. O co chodzi?
Są różne oferty pracy, w tym także pracy dodatkowej. Chcesz pracować fizycznie czy umysłowo? Czy jesteś osobą twórczą czy bardziej praktyczną? Jak bardzo możesz zaangażować się w dodatkowe zatrudnienie? Czy chcesz pracować przez internet/ zdalnie czy wolisz stacjonarnie? Czy jesteś osobą aktywną i przykładowo chciałbyś wykonywać pracę związaną chociażby z przemieszczaniem się?
Odpowiedzi na te pytania pomogą rozwinąć nam zakres naszej ewentualnej działalności. W pracy dodatkowej nie chodzi o to by stanowiła ona dla nas obciążenie ale żeby wspomagała nasz budżet i pomagała rozwijać nam nasze umiejętności.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, czytając ten artykuł? Odwiedź naszą inną stronę – szukajpracy.pl, gdzie wrzucamy na bieżąco artykuły związane z pracą, życiem zawodowym i rozwojem osobistym.