MTM-GMBH.PL

Blog remontowo-budowlany

W jakich budynkach wymagane jest stosowanie dźwigów osobowych?

Dźwigi osobowe potocznie nazywane windami to popularne rozwiązania stosowane w wielu nieruchomościach. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w wielopiętrowych obiektach. Ułatwiają przemieszczanie się po kolejnych kondygnacjach. W szczególności przydatne są dla osób starszych i niepełnosprawnych, które bez dźwigu nie byłyby w stanie przemieszczać się po budynku. W niektórych przypadkach windy są jednak wymagane również przez przepisy prawa. Przedstawiamy, gdzie niezbędne jest zamontowanie dźwigów osobowych z myślą o mieszkańcach.

Przepisy warunkujące montaż dźwigów osobowych

Deweloperzy odpowiedzialni za budowę budynków mieszkalnych są zobowiązani stosować się do ściśle określonych przepisów. Te określają również konieczność stosowania dźwigów osobowych. Przepisy określają, że winda osobowa musi znaleźć się w obiektach mieszkalnych, w których różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą, a najwyższą kondygnacją wynosi powyżej 9,5 m. W praktyce oznacza to, że budynki posiadają 4 oraz więcej pięter powinny zostać wyposażone w windę oddaną do dyspozycji mieszkańców. Niezastosowanie się do obowiązujących przepisów może skutkować problemami z uzyskaniem zatwierdzenia odbioru technicznego i koniecznością wprowadzenia zmian. Dlatego też najlepiej już na etapie projektowania budynku uwzględnić zastosowanie w nim dźwigu osobowego.

Dźwig osobowy jest niezbędny w apartamentowcach

Bez względu na wysokość nieruchomości winda jest kluczowym elementem w budynkach klasy premium. Apartamentowce czy nowoczesne lofty zyskują na wartości dzięki udostępnieniu dla mieszkańców windy. Dźwig osobowy gwarantuje wyższy komfort korzystania z obiektu i pozwala na wygodniejsze przedostanie się na wyższe kondygnacje wszystkich mieszkańców.

Wiele osób poszukujących mieszkań w wyższym standardzie szczególną uwagę zwraca na obecność windy. Możliwość komfortowego przedostania się na wyższe piętra jest często kluczowym elementem, który warunkuje decyzję o zakupie.

Jak utrzymać dźwigi osobowe w dobrym stanie technicznym?

Sam montaż dźwigu osobowego w budynku to nie wszystko. Niezbędne jest również zadbanie o to, aby winda była w dobrym stanie technicznym i zapewniała bezpieczne korzystanie z niej. W tym celu w przypadku jakichkolwiek awarii należy korzystać z usług renomowanych dostawców podzespołów. Na stronie: http://www.komponentylift.pl/produkty/dzwigi-osobowe zainteresowane osoby mogą znaleźć części zamienne do dźwigów osobowych. Bogata oferta i niskie ceny sprawiają, że dzięki firmie utrzymanie windy w pełnej sprawności nie będzie stanowiło problemu.