MTM-GMBH.PL

Blog remontowo-budowlany

Mieszkania w TBS- wiedza w pigułce

Dzisiaj mieszkań na rynku budowlanym w Polsce jest jak na lekarstwo. Szczególnie dotyczy to osób mających zamieszkać w blokach typu TBS, a także ich długiego czasu oczekiwania na takie mieszkanie. Osoby te powinny wiedzieć, ale i być też świadome tego, co niesie za sobą taka forma, na początku wynajmu, a później już, jeśli sytuacja na to pozwoli- nabycie własnych czterech kątów na własność.

Co to są mieszkania TBS oraz co ukrywa się za tym stwierdzeniem?

Budownictwo TBS jest mniej powszechnie występującym typem budownictwa- systemem budowania mieszkań w Polsce, natomiast pełna nazwa tego terminu brzmi:  Towarzystwo Budownictwa Społecznego- dowiedz się dlaczego takie mieszkania są tańsze niż od cen rynkowych. Mieszkania w TBS adresowane są m.in. do:

*Osób będących w trudnej sytuacji finansowej, których to kondycja (sytuacja) finansowa nie pozwala na wykupienie pełnoprawnego mieszkania -za określoną konkretną wartość rynkową (mieszkania na własność).

*Z takiego typu mieszkań mogą również skorzystać: samotne matki, osoby starsze bądź osoby chorujące przewlekłe lub też osoby niepełnosprawne, u których również bardzo często finansowa kondycja jest nie najlepsza.

*Mieszkania TBS mogą być (ale też nie muszą) przeznaczone również dla osób będących aktualnie w toku spraw sądowych o charakterze sądowo-wykonawczym, czyli dotyczą one osób z nakazem wykonania eksmisji.

Jak działa system przyznawania mieszkań w Polsce? TBS

Mieszkania TBS przyznawane są w ramach Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Państwowy fundusz pozwala lokatorom na wynajem mieszkania za 30% jego realnej wartości nieruchomości  (tzw. partycypacja, inaczej: nabywcy ponoszą jedynie koszt wykupu do 30% całkowitej ceny budowy mieszkania), a także TBS umożliwia im w przyszłości wykupienie lokum (lokalu) mieszkalnego na własność.

Zalety mieszkań w budownictwie TBS:

*Mniejsza biurokracja, czyli znacznie mniej formalności: które dodatkowo w tym wypadku nie są tak skomplikowane -jak przypadku zakupu mieszkania na własność.

*  Budownictwo TBS : oferuje swoim lokatorom mieszkania za dużo niższą kwotę, o wiele mniejszą od kosztów kredytu hipotecznego, który trzeba wziąć w trakcie kupna mieszkania pełno własnościowego.

*Lokatorzy płacą tylko czynsz oraz ponoszą koszty za bieżące miesięczne zużycie mediów.

Czy mieszkania obecnie są drogie?

Wady mieszkań w TBS:

*Niestety,  Budownictwo TBS : udostępniające swoim lokatorom takiego typu mieszkania w bloku ze względu na praktyczne obniżenie kosztów samej budowy, własne budynki mieszkalne lokalizuje najczęściej na obrzeżach miast lub w dzielnicach objętych strefą przemysłową.

* Mieszkanie w TBS: wymaga od lokatora/ lokatorów nierzadko zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania oraz zmiany miejsca pracy. Jest to bardzo często trudny warunek i zarazem ciężki argument do pogodzenia (jedno z drugim).

*Ostatnim ważnym i znaczącym utrudnieniem: są to wyższe zarobki samego najemcy w czasie wynajmu mieszkania, jeśli ulegną one poprawie, czyli wzrosną, to:  wówczas czynsz również może wzrosnąć proporcjonalnie do otrzymywanego obecnego wynagrodzenia przez najemcę. Cóż, zatem TBS ma stały nadzór kontrolny nad obecnym zatrudnieniem oraz wysokością płac swoich mieszkańców .

Teraz już wiadomo w minimalnym stopniu, na czym polega oraz co skrywa się za terminem -mieszkanie w bloku TBS- oraz jak mniej więcej funkcjonuje cały system przydziału takich mieszkań w Polsce.

Dodaj komentarz