Materiały budowlane – kiedy są najtańsze i jaki wpływ na ceny ma epidemia
Należy wiedzieć, że w 2019 roku materiały budowlane podrożały średnio o prawie 4%, a kto znów chciał zakupić wapno i cement, zapłacił 6,5% drożej. Natomiast rok wcześniej, w 2018 roku, inwestorzy zapłacili za płyty OSB o 28% drożej niż w 2017 roku, za materiały do budowy ścian i kominów o 13,5% drożej, za materiały izolacyjne o 9% drożej – tak wynika z danych cyklicznie opracowanych przez handlową Grupę PSB.
Ceny materiałów budowlanych
Należy wiedzieć, że w obecnym 2020 roku, w okresie styczeń-kwiecień, w porównaniu z rokiem 2019 ceny wzrosły tylko o 1,5% (pamiętajmy o tym, że prognozy na rok 2020 mówiły o średniej podwyżek o 10%) – dane pochodzą ze strony www.robocizna.pl. Trzeba powiedzieć, że na pewno na ceny ma wpływ obecnie też epidemia – producenci i hurtownie mają dużo towaru i obaw. Chcą sprzedawać, a nie zniechęcać klientów.
Należy zapytać, kiedy materiały budowlane są najtańsze?
Trzeba wiedzieć, że z reguły zimą ceny materiałów sezonowych spadały, a rosły wiosną. Taniały pokrycia dachowe, stropy, bloczki. Podwyżki były zapowiadane zwykle w styczniu, aby klienci czuli presję na zakupy. Wzrost ceny dyktują najwięksi producenci, wpływ ma sytuacja w gospodarce, na przykład ceny ropy naftowej. W marcu, kwietniu było już drożej. Po raz kolejny ceny rosły w szczycie sezonu, czyli w sierpniu i we wrześniu, a kiedy sezon się kończył, wtedy sprzedawcy chętniej dawali korzystne rabaty. Tak było, natomiast obecnie zimy są lekkie, więc sezon budowlany trwa praktycznie cały rok, a dodatkowo epidemia zaburzyła cykle sezonowe. Warto wziąć pod uwagę, że w wielu składach można kupić towar, a odebrać go za 2-3 miesiące czasu.