MTM-GMBH.PL

Blog remontowo-budowlany

Lokalizacja – najważniejszy czynnik określający wartość nieruchomości

Zgodnie ze starym powiedzeniem handlarzy nieruchomości: „Jedyne trzy rzeczy, które mają znaczenie w nieruchomościach to lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja”.  Faktem jest, że dom z dziesięcioma sypialniami, ośmioma łazienkami z sufitami katedralnymi i basenem, który stoi obok wysypiska śmieci, jest prawie bezwartościowy. Z drugiej strony mała sypialnia, jedna chata z wanną położona w centrum Warszawki byłaby pewnie warta małą fortunę.  Widać więc, że lokalizacja ma ogromne znaczenie, gdy zastanawiasz się nad inwestycją w nieruchomość.

Co sprawia, że ​​lokalizacja nieruchomości jest wartościowa?

Odpowiedź jest po prostu naprawdę.  Wartość opiera się wyłącznie na współczynniku atrakcyjności.  Pożądanie jest zmienną wartością niematerialną, którą naprawdę trudno jest przygwoździć.

Własność, która jest całkowicie niepożądana dla jednej osoby, może być spełnieniem marzeń drugiej osoby.  Zjawisko to dotyczy inwestorów w nieruchomości, nabywców domów i najemców.  Dotyczy to wszystkich aspektów rynku nieruchomości.

Najważniejszą kwestią, którą każdy inwestor w nieruchomości powinien najpierw rozważyć, jest to, jaka będzie jego strategia osiągania zysku z nieruchomości.  Kupowanie to tylko połowa równania, a to, czy lokalizacja nieruchomości jest dobra, czy zła, zależy od tej strategii zysku.

Na przykład: Jeśli inwestor zamierza zainwestować w nieruchomość z zamiarem tylko czekania na wzrost rynku, najlepsze nieruchomości są prawdopodobnie najlepszym wyborem.  Najlepsze byłyby lokalizacje, które znajdują się w pobliżu centrów rozrywki lub obszarów rozwijających się, ponieważ prawdopodobny wzrost wartości nieruchomości przez samo czekanie jest całkiem niezłym zakładem.

Nieruchomość na wynajem

Z drugiej strony, jeśli inwestor zamierza zainwestować w nieruchomość z zamiarem jej wynajmu i zarabiania z niej comiesięcznych dochodów, może lepiej będzie zajrzeć do nieruchomości miejskich.  Nieruchomości miejskie nie byłyby uważane za „najlepsze” nieruchomości, ale są to „najlepsze” nieruchomości na wynajem.

Są też inwestorzy w nieruchomości, którzy są zręczni w swoich rękach.  Mogą sami dokonywać napraw i renowacji zniszczonych nieruchomości, sprzedawać je za znacznie więcej niż cena zakupu i osiągać bardzo dobry zysk.  Lokalizacja, którą tego rodzaju inwestorzy często uważają za najlepszą, to dzielnice składające się z domów o średniej cenie w dzielnicach roboczych.

Istnieje wiele czynników, które inwestorzy nieruchomości biorą pod uwagę, decydując, w którą nieruchomość zainwestować. Jednym z czynników może być to, co nazywam czynnikiem „snobizmu”.

To dziwne, ale ludzie zapłacą znacznie więcej pieniędzy za małą nieruchomość w „właściwej” okolicy niż za większą nieruchomość w mniej pożądanej okolicy.  Jednak… definicja „dobrej dzielnicy” jednej osoby nie będzie zbliżona do definicji „dobrego sąsiedztwa” innej osoby.

Widoczność nieruchomości

Następnie jest czynnik „widoczności”.  Jeśli dzielnica lub obszar stał się sławny lub nawet niesławny, wartość nieruchomości wzrasta niezależnie od lokalizacji.  Wygoda to kolejny czynnik przy rozważaniu celowości lokalizacji nieruchomości.  Ludzie lubią mieszkać blisko miejsca, w którym pracują i gdzie ich dzieci chodzą do szkoły.  Rosnące ceny gazu mogą zdziałać cuda w przypadku cen nieruchomości w centrach miast.

Atrakcyjność lokalizacji jakiejkolwiek nieruchomości może być określona przez wiele różnych czynników dla inwestorów w nieruchomości oraz dla kupujących i najemców domów.  Jeśli lokalizacja jest pożądana dla celów inwestora, zainwestuje.

Jeśli lokalizacja jest pożądana dla celów kupującego dom, to kupi.  Jeśli lokalizacja jest pożądana dla celów najemcy, wynajmie.  Tak więc, w zasadzie, możesz nieco przymknąć oko na wszystkie inne czynniki (choc nadal są ważne!), aby skupić się na szukaniu czegoś o świetnej lokalizacji. Jak już masz takie mieszkanie/dom na oku, dopiero wtedy przejdź do analizy innych czynników.

Więcej o inwestowaniu w nieruchomości na ZainwestujwGminie.pl.