MTM-GMBH.PL

Blog remontowo-budowlany

Styl rustykalny – co warto wiedzieć o takiej aranżacji wnętrz?

Styl rustykalny w ostatnich latach stał się bardzo popularny w aranżacji wnętrz. Styl ten kojarzy się z wiejską chatą, znajdującą się w otoczeniu pól i pastwisk.

Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa „rustic” oznaczającego „swojski” bądź „wiejski”.

Co warto wiedzieć o stylu rustykalnym?

Styl rustykalny jest dość uniwersalnym stylem, który bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w całym domu, jak i tylko w jednym pomieszczeniu. Styl ten charakteryzuje się jasnymi pomieszczeniami z dodatkami, które wykonane są z naturalnych materiałów. Na ścianach w pomieszczeniach urządzonych w tym stylu występuje kolor biały bądź beżowy. Dobrze pasuje tu także biała cegła bądź kamień.

Na podłogach w takich aranżacjach najczęściej pojawiają się podłogi drewniane bądź panele podłogowe imitujące drewno. Bardzo ważną rolę we wnętrzach pełnią tekstylia, które sprawiają, że wnętrze staje się przytulne. W przypadku stylu rustykalnego wykorzystuje się tkaniny naturalne takie jak bawełna, len, czy wełna. Kolory tekstyliów to głównie biel, beż i jasna szarość.

Meble, które najczęściej wykorzystywane są w rustykalnym wnętrzu, wykonane są z drewna. Drewno w połączeniu z jasnymi ścianami tekstyliami wprowadzają do wnętrza przytulny i wiejski klimat. Bardzo często są to meble z tak zwanego „odzysku”. Stara komoda czy kredens nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Na sufitach takich wnętrz często widujemy drewniane belki, które sprawiają, że wnętrze jeszcze bardziej przypomina wiejski domek.

Dodatki w rustykalnych wnętrzach powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Na ścianie bardzo dobrze wyglądało będzie lustro w drewnianej ramie, czy własnoręcznie zrobiona makrama. Doskonały dodatek stanowią również rzeczy wykonane z wikliny czy wszelkiego rodzaju rośliny.

źródło: https://www.arrange.pl/ – wystrój wnętrz, style, budowlanka, DIY