MTM-GMBH.PL

Blog remontowo-budowlany

Jak przygotować dom na przyjście dziecka?

1. Przygotuj sypialnię dziecka

Jest to pierwsza rzecz, którą trzeba będzie zmienić w domu. Bądź praktyczna i nie kupuj zbędnych mebli czy dodatków, ani nie wydawaj zbyt wiele. Rozważ zakup niezbędnych rzeczy dla dziecka, ponieważ zyskasz przestrzeń i będzie Ci wygodniej. Oto niezbędne elementy wyposażenia:

  • Łóżeczko
  • Przewijak z szufladami
  • Szafa na ubrania
  • Specjalne tekstylia dla dzieci (prześcieradła, poszewki na poduszki…)
  • Fotel dla rodziców

Pamiętaj, że pokój musi być funkcjonalny, dlatego należy unikać stawiania na łóżeczku ciężkich przedmiotów (półek, obrazków…), pozostawić go jak najmniej zagraconym i udekorować miękkimi kolorami, które zachęcają dziecko do relaksu.

2. Zabezpiecz rogi mebli

Sprawdź narożniki mebli w jadalni, łazience i innych pomieszczeniach w Twoim domu, zwłaszcza te, które są niskie. Można kupić ochraniacze narożników wykonane z różnych materiałów: plastiku, akrylu lub gumy piankowej.

3. Gniazdka z osłonami, aby chronić dziecko

Napraw uszkodzone gniazdka, luźne kable i zakryj wtyczki specjalnymi zatyczkami, aby chronić dziecko. Idealnie byłoby, gdybyś miała gotowe gniazdka przed pojawienie dziecka do domu, więc możesz to zrobić wcześniej.t

4. Gruntowne sprzątanie domu i pokoju dziecka

Znajdź czas na dokładne sprzątanie domu, bo gdy pojawi się dziecko, będzie to bardziej skomplikowane. Posprzątaj kuchnię, łazienkę, podłogę, uporządkuj dom… Postaraj się zdezynfekować pomieszczenia przed przybyciem dziecka, ponieważ będzie to niezbędne, aby uniknąć alergii, infekcji i chorób.

5. Zrób miejsce w domu na przybycie noworodka

Posiadanie dodatkowej przestrzeni w domu nie zaszkodzi. Możesz przeorganizować miejsca, z których zazwyczaj nie korzystasz zbyt często, przestrzenie, które będą bardzo przydatne do umieszczenia akcesoriów dziecka, takich jak wózek czy wanienka lub przenośne łóżeczko.

6.  Wybierz tapicerkę odporną na plamy

Jeśli kochasz tkaninę swojej sofy i chcesz zachować ją w nienaruszonym stanie, powinnaś zdecydować się na pokrycie jej odpornymi materiałami. Bardzo jasna tapicerka lub szczególnie delikatne tkaniny mogą zostać nieodwracalnie poplamione wraz z pojawieniem się dziecka. Z tego powodu należy wybrać tapicerkę, która jest odporna na plamy i nadaje się do prania.

7. Małe przedmioty, poza zasięgiem dziecka

Kiedy Twoje dziecko zacznie raczkować, odkryje nowy świat. Wszystko będzie dla niego jak zabawka, więc będzie dotykać wszystko w zasięgu ręki.

Eksperci zalecają usunięcie wszystkich małych przedmiotów, które mogą znajdować się w zasięgu dziecka, a także unikanie dekorowania pokoju dziecka girlandami czy balonami, gdyż mogą one zatkać drogi oddechowe dziecka. Wszystkie sznurki (karnisze, kable itp.) powinny być odpowiednio zwinięte, aby uniemożliwić ich pociąganie.

Więcej o wychowaniu dziecka, rodzicielstwie i powiązanych tematach dowiesz się w http://www.mamusia.pl